A Horthyligetre hurcoltak emlékművének avatása

Írta: Super User on . Beküldve: Események

Április 16-án avatják a Horthyligetre hurcoltak emlékművét
 
Nyolcvan évvel ezelőtt több száz újságírót, ügyvédet, üzletembert, művészt deportáltak a Csepel-szigeten lévő Horthyliget gyűjtő- és internálótáborba.
A NÜB Nácizmus Üldözötteinek Országos Egyesülete és Budapest főváros közösen adja át Varga Tamás
szobrászművész alkotását a Boráros téren április 16-án, kedden reggel 9 órakor.
 
 

  Az emléktábla

emléktábla                                                                                    

Támogatók: logok
 
A magyarországi közvélemény előtt szinte teljesen ismeretlen, hogy 1944-ben Budapesten is működött gyűjtő- és internálótábor, méghozzá a Csepel-szigeten Horthyliget néven.

Az újságok vezető munkatársait, ügyvédeket, bankárokat, cégvezetőket, művészeket tartottak ott fogva teljesen ártatlanul, hiszen a „bűnük” mindössze a zsidó származásuk volt. A volt Weiss Manfréd Művek egyik gyártelepén létrehozott, 1944 tavaszától 1944 késő nyaráig működő táborban összesen több mint 700 ember raboskodott, közülük mintegy kétszáz ártatlan embert Auschwitzba deportáltak.

Annak érdekében, hogy tábor emléke és az áldozatok emlékezete ne merüljön feledésbe, Kácsor Zsolt, a Mazsihisz munkatársa és dr. Schiffer János, a NÜB elnöke kezdeményezésére emlékmű készült. A mű Varga Tamás szobrászművész alkotása: a füzetborító lapot idéző, nagy méretű fémlapok Mózes két kőtáblájára emlékeztetnek, amelyekre gyerekírással vésték föl a neveket. Varga Tamás elképzelése szerint az emlékjel anyaga azért alumínium, mert az említett Weiss Manfréd gyárban is alumíniumot használtak a repülőgépekhez; továbbá azért készült iskolai kézírással a névsor,mert az fogalmazódott meg a szobrászművészben: volt-e értelme ezeknek a szegény embereknek olyan szépen megtanulniuk írni, ha úgyis megölték őket…
Az emlékmű nyilvános avatására szeretettel várnak minden emlékezőt április 16-án, kedden reggel 9 órakor a főváros holokauszt-megemlékezésén a Boráros téren.

 

   emlmű.jpg